تفاوت بین منبع آب چاه و آب باران چیست؟

فراتر از این واقعیت واضح که آب چاه از زمین و باران از آسمان می آید ، تفاوتهای مهمی بین این دو از نظر ترکیب آب و نیازهای لجستیکی بازیابی آن وجود دارد. این موارد شامل تفاوت در محتوای مواد معدنی ، قلیائیت ، آلودگی و تجمع آوار است.

به طور کلی ، آب باران نرم تر از آب چاه است ، به این معنی که در مواد معدنی محلول کمتر است. همچنین بیشتر در معرض آلودگی و تجمع آوار است – بیشتر به این دلیل که آب باران قبل از نشستن در یک بشکه یا آب انبار از پشت بام ها ، خیابان های آسفالته و دیگر سطوح ناپاک خارج می شود. در این مقاله از آروین مهام آب چاه یا زیرزمینی ، معمولاً بسیار سخت تر است ، به این معنی که دارای محتوای معدنی بالاتری است.

آبی که مخصوصاً “سخت” است باید با نرم کننده های آب تصفیه شود تا از انسداد لوله ها ، ظروف لکه دار یا لباس های خش دار جلوگیری شود. همچنین خطر آلاینده های زمین مانند آرسنیک افزایش می یابد. هرگونه سیستم سپتیک مجاور ، محل دفن زباله یا تأسیسات صنعتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد و توصیه می شود که حداقل سالی یکبار چاه ها آزمایش شوند.

تفاوت آب سخت و نرم چیست؟

با یادآوری چرخه آب از کلاس علوم ، آب سختی خود را از طریق تغذیه آبهای زیرزمینی جمع آوری می کند – فرایندی که طی آن آب وارد سفره های زیرزمینی می شود و در نهایت به یک حوضه آبریز مانند دریاچه یا رودخانه راه می یابد. از طریق آن فرایند آب مواد معدنی را از خاک جمع می کند و آن را “سخت تر” می کند. آب سخت همه چیز بد نیست ، زیرا حاوی مواد مغذی ضروری معدنی است ، اما از صاف شدن صابون جلوگیری می کند ، که می تواند منجر به ظروف لکه دار ، خراشیدن لباس ها و باقی ماندن زیاد صابون شود. با گذشت زمان ، آب سخت می تواند باعث انسداد لوله ها و تجمع مواد معدنی روی سر سینک و دوش شود.

خوشبختانه همه این مشکلات راه حل هایی دارند. یک فیلتر اصلی آب می تواند محصولات جانبی ناخواسته ، از جمله مواد زائد جامد ، آفت کش ها ، باکتری ها و رسوب را پاک کند. اگر با آب سختی سر و کار دارید ، می توانید یک نرم کننده آب برای کاهش میزان مواد معدنی نصب کنید. اگر منبع آب شما بیش از حد نرم است ، می توانید از فیلترهایی با سنگ های معدنی برای بازگرداندن مقدار مناسب سختی استفاده کنید.

نوع فیلتری که استفاده می کنید و محل نصب آن – چه فقط برای یک شیر آب نیاز باشد یا کل خانه- بستگی به نوع آب مورد نیاز برای تصفیه دارد.

انواع چاه

چاه می تواند به سادگی حفره ای در زمین حفر شده یا پیچیده باشد به عنوان یک سیستم تحت فشار که صدها پا در زمین حفر کرده است. منبع منبع است: آبهای زیرزمینی. اکثر املاک روستایی با چاه خصوصی یا رانده می شوند یا حفر می شوند ، در این حفره تا زمانی که به آب های زیرزمینی برخورد نمی شود در زمین حفر می شود. هرچه چاه عمیق تر به داخل آبخوان حفر شود ، آب بهداشتی بیشتری خواهد داشت.

پس از رسیدن به عمق مناسب ، سوراخ با یک ماده سخت پوشانده شده یا پوشانده شده است تا سوراخ را در محل خود نگه دارد و از فروپاشی جلوگیری کند. همچنین می تواند از ورود آلاینده ها به منبع آب جلوگیری کند. بدنه چاه مدرن از فولاد کربنی ، پلاستیک یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است ، در حالی که قاب چاه قدیمی از سنگ ، آجر یا ملات ساخته شده است.

چاه های خصوصی نیز با کلاهک های سطحی مجهز شده اند تا حشرات ، زباله ها یا اجسام دیگر به داخل چاه نیفتند. برای جلوگیری از رسوب ، پرده هایی در انتهای چاه نصب شده است. یک پمپ شناور نیز در انتهای چاه داخل بدنه قرار می گیرد. با استفاده از منبع تغذیه ، پمپ منبع آب زیرزمینی را به یک مخزن تحت فشار تحویل می دهد ، که سپس به خانه تحویل داده می شود. فیلترهای اضافی را می توان در هر جایی بین مخزن و شیرها نصب کرد.

سیستم چاه تحت فشار نیاز به کارهای دستی و مراحل اضافی نصب دارد. بیشتر چاه های تحت فشار به یک شیر بازرسی ، یک مخزن فشار ، یک شیر تخلیه ، یک کلید فشار و یک تخلیه دیگ بخار نیاز دارند. این امر به کنترل میزان فشار تحویل داده شده به خط لوله از چاه به مخزن ذخیره یا سیستم ضربه می زند. بسته به عمق چاه ، حجم آب مصرفی و هر نوع فیلتراسیون سیستم نرم کننده آب ، می توانند بسیار پیچیده شوند.

انواع برداشت کننده باران

جمع آوری باران با حوضه آبریز شروع می شود. این به منطقه ای گفته می شود که آب باران از آنجا جمع آوری شده و به مخزن ذخیره منتقل می شود. این می تواند به سادگی یک ورق وینیل با یک شلنگ ثابت شده در یک سوراخ در مرکز باشد ، که آب را به یک سطل هدایت می کند. یا می تواند مانند یک سیستم تحویل مرطوب پیچیده باشد ، که آب باران را از یک سرریز سرریز به یک مخزن ذخیره از طریق خط لوله زیرزمینی هدایت می کند.

در اینجا اصول اولیه هر دستگاه جمع آوری باران آمده است: نوعی باران گیر از سیستم زهکشی آب باران را جمع آوری کرده و آن را به یک تخلیه هدایت می کند. در بیشتر موارد ، این فقط یک سیستم ناودان سقفی با خروجی پایین و برخی لوله های پر کننده است که به مخزن می رسد. معمولاً به این سیستم تحویل “خشک” می گویند. از طرف دیگر ، سیستم تحویل “مرطوب” پیچیده تر است و برای املاک در نظر گرفته شده است که مخزن ذخیره از منطقه آبریز فاصله دارد. دستگاه های برداشت آب مرطوب بر فشارهای گرانش و فشار متکی هستند تا آب را از منطقه جمع آوری به یک مخزن ذخیره از طریق یک لوله زیرزمینی هدایت کنند. از آنجا که آنها در زیر زمین حرکت می کنند و در زیر سطح مخزن و حوضه آبریز قرار دارند ، لوله ها حتی زمانی که باران نمی بارد پر از آب می شوند. برخی از افراد سیستم های مرطوب را ترجیح می دهند زیرا بسیاری از سیستم ، به ویژه لوله ها ، زیر زمین دفن شده و دور از چشم هستند. اما ساخت آنها گرانتر است.

اگر در حال نصب دستگاه برداشت آب هستید ، به مخزن ذخیره خود نیز نیاز به خروجی سرریز دارید. این یک راه فرار برای سرریز آب را فراهم می کند و در عین حال اطمینان می دهد که پایه بتنی که مخزن روی آن قرار دارد از رواناب فرسایش نمی یابد. برخی از مخازن دارای یک سرریز اضافی هستند که قبلاً نصب شده اند ، اما برخی دیگر از شما می خواهند که خودتان آن را نصب کنید.

آیا باید ماشین باران یا چاه تهیه کنید؟

اولین چیزی که باید درک کرد این است که چاه ها و دستگاه های جمع آوری باران ، جدا از هزینه های متفاوت و مراحل نصب ، راه حل های جایگزین نیستند. برای همه ، همه نمی توانند چاه بسازند. و دو ، برداشت آب باران باید به عنوان منبع مکمل آب تلقی شود ، نه منبع اصلی.

همچنین عوامل محیطی زیادی وجود دارد که امکان سنجی هر منبع آب را تعیین می کند: مناطقی با آلودگی قابل توجه زمین ، مقررات منع کننده یا سطح پایین آب می توانند ارزش نصب چاه را از بین ببرند. علاوه بر این ، چاه ها با گذشت زمان سطوح آب را تخلیه می کنند و در روند شارژ آب های زیرزمینی تداخل ایجاد می کنند.

از آنجا که آنها فقط مکمل منبع آب موجود هستند ، ماشین های برداشت باران همیشه یک سرمایه گذاری هوشمند نیستند. هزینه ساخت و نصب یک دستگاه ممکن است از بازدهی جمع آوری آب در زمانی که یک منبع ارزان شهری در دسترس است ، بیشتر شود. برای محاسبه بازده سرمایه گذاری ممکن است کمی ریاضی باشد. برای تکیه کامل بر آب باران نیاز به یک منطقه وسیع حوضه آبریز ، مخازن ذخیره سازی بزرگ و همچنین آب و هوایی است که باران زیادی را باران می کند.

برخی از صاحبخانه ها ممکن است هر دو را انتخاب کنند: چاهی با ماشین باران. این یک راه حل پایدارتر است زیرا از دو منبع اصلی آب در مناطق بدون منبع شهری استفاده می کند. هر دو با یک چاه و یک دروگر ، هر منبع به عنوان منبع پشتیبان منبع دیگر عمل می کند. جمع آوری آب های زیرزمینی تعدیل می شود و به حفظ سطح آب کمک می کند و منبع آب نرم از طریق باران در دسترس است. البته ، این گزینه گرانتری نسبت به نصب یکی یا دیگری است ، و شما همچنان به یک سیستم فیلتراسیون نیاز دارید تا هر منبع را بر این اساس درمان کند.

یافتن چاه مناسب یا برداشت باران برای خانه شما

صرف نظر از اینکه به چه سیستمی فکر می کنید به آن نیاز دارید ؛ توصیه می شود ابتدا یک متخصص را برای بررسی اموال خود استخدام کنید. همانطور که گفته شد ، شما باید شرایط محیطی محلی ، مقررات و گزینه های شهرداری را در نظر بگیرید. قرار دادن منبع آب در چرخه طبیعی آب زمین می تواند سیستم را به روش های پیش بینی نشده تحت فشار قرار دهد. این مهم است که جمع آوری آب شما چرخه را بیش از حد بار نکند ، که منجر به کاهش آب زیرزمینی ، تجمع آب سخت یا تصفیه نامناسب منابع آشامیدنی می شود.

نیازهای شما هرچه که باشد ، دارای مجموعه وسیعی از مخازن ذخیره آب برای برداشت باران ، چاه های آب زیرزمینی یا حتی منابع شهری است. مخازن ما در اندازه ها ، سبک ها و رنگ های مختلفی وجود دارد و می تواند بدون توجه به نحوه تامین آب شما به شما کمک کند.

امتیاز کاربران
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها